Aktuální výskyt onemocnění přehledně, doporučení a povinné očkování dle zemí 10.10.2023

10. 10. 2023

Dengue

Burkina Faso

Od začátku roku bylo v regionu Haut-Bassins (W) hlášeno kolem 3 620 podezřelých případů. Zemřelo 28 lidí. Dbejte na ochranu proti komárům, kteří jsou převážně denní. Očkování je možné od února 2023.

Dengue

Kostarika

Od začátku letošního roku bylo hlášeno kolem 10 240 onemocnění. V roce 2022 bylo registrováno kolem 7 500 podezřelých případů. Poslední vážná epidemie horečky dengue s přibližně 49 900 případy byla zaregistrována v roce 2013. Dbejte na ochranu proti komárům, kteří jsou převážně denní. Očkování je možné od února 2023.

Štěnice

Francie

Začátkem října média informovala o nárůstu parazitů v Paříži. Postižena je prý každá desátá domácnost. Hmyz prý byl spatřen také v metru, v kinech, vlacích a hotelech. Tamní vláda bude problém řešit zejména s ohledem na olympijské hry v roce 2024. Štěnice domácí (Cimex lectularius) nepřenášejí nemoci, koušou hlavně v noci a přes den se zdržují ve spárách a štěrbinách. Parazitů v posledních letech celosvětově přibývá.

Dengue

Francie

V srpnu byly v departementu Bouches-du-Rhône (S) zaznamenány 4 lokální infekce. Úřady přijaly opatření k boji proti komárům. Do začátku září byla zaznamenána další lokální infekce v departementu Alpes-Maritimes (SO) a v departementu Pyrénées Orientales (S). Na oddělení Drôme (SO) byla koncem září hlášena 3 onemocnění, z toho 2 potvrzená. První lokální infekce byly hlášeny ve Francii v roce 2010. Přenašeč komára byl poprvé detekován na jihu země v roce 2004. Dbejte na ochranu proti komárům, kteří jsou převážně aktivní během dne.

Dengue

Jamaica

Úřady vyhlásily ohnisko na konci září. Letos bylo hlášeno kolem 500 podezřelých případů a 78 potvrzených infekcí. Věnujte pozornost ochraně proti převážně denním přenašečům komárů. Očkování je možné od února 2023.

malárie

USA

Začátkem října tohoto roku potvrdili zdravotníci státu Arkansas místní infekci v okrese Saline. V polovině srpna byl v metropolitní oblasti Washingtonu hlášen první místní případ tropické malárie ve státě Maryland po více než 40 letech. V polovině června letošního roku potvrdily zdravotní úřady ve státě Texas lokální infekci (malaria tertiana) v Cameron County. Poprvé za 20 let bylo ve státě Florida od května potvrzeno 7 lokálně získaných případů malárie tertiana. Úřady varují před nemocemi přenášenými komáry na Floridě. Malárie je v USA velmi vzácná, naposledy bylo hlášeno 8 místních případů malárie tertiana v Palm Beach County (Florida) v roce 2003. Věnujte zvýšenou pozornost repelentu proti komárům.

source/zdroj: https://crm.de/aktuelles/