Aktuální výskyt onemocnění přehledně a povinné očkování dle zemí 10.7.2023

10. 7. 2023

 

Murray Valley encefalitida

Austrálie

Letos bylo celostátně potvrzeno 25 infekcí, přičemž postiženy byly zejména státy Nový Jižní Wales, Victoria, Západní Austrálie a Severní teritorium. Tento virus přenášený komáry je běžný v Austrálii a Papui Nové Guineji. Věnujte zvýšenou pozornost repelentu proti komárům.

 

horečka dengue

Nepál

Od začátku letošního roku bylo v provincii Bagmati v údolí Káthmándú hlášeno asi 42 500 infekcí a 27 úmrtí. Postiženo je zejména hlavní město Káthmándú. Další případy byly v okresech Dang Deukhuri a Rupandehi v provincii Lumbini v Terai. V roce 2022 onemocnělo asi 54 800 lidí a 88 zemřelo. Kromě údolí Káthmándú byly opět zasaženy okresy ve vysokých horách. Nejvíce infekcí bylo registrováno v září. Poprvé byla nákaza potvrzena v Nepálu v roce 2004, v následujících letech byla na jihu země pozorována jen malá ohniska. Dosud největší ohnisko s přibližně 18 000 infekcemi a 6 úmrtími bylo zaznamenáno v roce 2019. Ochrana proti komárům, kteří jsou aktivní hlavně přes den. Vakcína je k dispozici od února 2023.

 

Infekce, různé

Afghánistán

Vysoké riziko střevních infekcí, zejména průjmových onemocnění, dále cholery, tyfu a hepatitidy A, které se přenášejí stejným způsobem. Častá je vzteklina od toulavých psů. Dodržujte přiměřená ochranná opatření, jako je hygiena a očkování.

 

poliomyelitida

Afghánistán

Afghánistán je jednou z mála zemí, kde poliomyelitida zůstává endemická. Od poloviny května tohoto roku v provincii Nangarhár onemocnělo pět lidí. V roce 2022 byly hlášeny 2 infekce. V roce 2021 byly evidovány 4 případy, v roce 2020 jich bylo 56. V roce 2019 bylo hlášeno 29 onemocnění. V roce 2018 bylo evidováno 21 případů. V roce 2017 bylo hlášeno celkem 14 infekcí. V roce 2016 onemocnělo 13 lidí, v roce 2015 jich bylo 20. Proveďte adekvátní ochranná opatření, jako je hygiena a očkování. Podle předpisů WHO musí mít všechny osoby (místní i turisté), které v zemi pobývají déle než 4 týdny, při odjezdu ze země očkování proti dětské obrně. Očkování musí proběhnout 4 týdny až jeden rok před odjezdem a musí být doloženo v mezinárodně platném očkovacím průkazu.

 

střevní infekce

Egypt

Riziko průjmových onemocnění celostátně. Na začátku května byla v guvernorátu Qina (Horní Egypt) hlášena epidemie s více než 380 nemocnými lidmi. Zdrojem nákazy byla zmrzlina prodávaná pouličními prodavači. Hepatitida A je také velmi častá. Je třeba se vyhnout syrovým salátům a nedostatečně tepelně upraveným jídlům. Voda z kohoutku by se neměla pít. Dodržujte hygienu potravin a ochranu očkování.

 

ptačí chřipka

Egypt

Od svého prvního objevení v únoru 2006 zabila vysoce patogenní ptačí chřipka A(H5N1) v celé zemi více než 34 milionů zvířat. Nejméně 15 provincií bylo zasaženo ohnisky, většinou na hustěji osídleném severu. WHO potvrdila celkem 359 lidských onemocnění se 120 úmrtími. Od roku 2018 nebyla potvrzena žádná infekce. V roce 2017 onemocněli 3 lidé a došlo k jednomu úmrtí. V roce 2015 onemocnělo 147 lidí a zemřelo 41 lidí. V roce 2016 bylo do konce září hlášeno 10 infekcí, zemřeli 4 lidé. Je třeba se vyhnout kontaktu s živou nebo čerstvě poraženou drůbeží a drůbežími exkrementy.

 

klíšťata

Albánie

V teplém období hrozí onemocnění klíšťaty, v některých částech republiky i TBE, která může vést až k encefalitidě. Dbejte na ochranu proti přisátí klíštěte. Při pobytu v zamořené oblasti může být očkování doporučeno po individuálním posouzení rizika.

 

poliomyelitida

Alžírsko

Od začátku července 2022 byly hlášeny 3 infekce poliovirem typu 2 (cVDPV2) odvozeným z vakcíny. Vzhledem k výskytu cVDPV2 se země formálně řadí mezi země s potenciálním rizikem mezinárodního šíření patogenu. Na potvrzení WHO se však stále čeká. V důsledku toho by všechny osoby (místní i turisté), které v zemi pobývaly déle než 4 týdny, měly mít možnost předložit při odjezdu očkování proti obrně. Očkování musí proběhnout 4 týdny až jeden rok před odjezdem a musí být doloženo v mezinárodně platném očkovacím průkazu. Dodržujte ochranu očkováním.

 

střevní infekce

Angola

Riziko průjmových onemocnění celostátně. Od roku 2006 došlo v mnoha provinciích, včetně nedostatečně hygienizovaných oblastí hlavního města Luanda, k epidemiím cholery s vrcholem v období dešťů. Dodržujte hygienu.

 

opičí neštovice

Argentina

Poté, co bylo v květnu 2022 potvrzeno několik případů ve Spojeném království, hlásily infekce i další země. Podle zpráv z tisku byl podezřelý případ hlášen v provincii Buenos Aires. Dotyčná osoba předtím pobývala ve Španělsku. V celé zemi je nyní potvrzeno přibližně 1130 infekcí a 2 úmrtí. Virus se vyskytuje ve střední a západní Africe, případy mimo Afriku byly zatím připisovány cestovatelům nebo importovaným zvířatům. K přenosu z člověka na člověka dochází přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikované osoby nebo s předměty kontaminovanými virem.

 

horečka dengue

Argentina

Od začátku letošního roku je již potvrzeno kolem 112 110 infekcí a 61 lidí zemřelo. Počet nově nakažených od začátku dubna klesá. Loni onemocnělo 750 lidí. Dbejte na ochranu proti denním komárům. Vakcína je k dispozici od února 2023.

 

střevní infekce

Ázerbajdžán

Nebezpečí průjmových onemocnění celostátně Vyskytují se také jednotlivá i skupinová onemocnění botulismu, kdy některé bakteriální toxiny např. z domácích potravin mohou vést k těžké nervové paralýze. Dodržujte hygienu potravin a pitné vody.

 

střevní infekce

Etiopie

Riziko průjmových onemocnění celostátně. Dochází k propuknutí cholery. Od konce srpna 2022 v regionech Oromia, Somali, SNNP a Sidamaca. Bylo hlášeno více než 11 400 infekcí se 156 úmrtími. Dodržujte hygienu a případně očkování proti choleře.

 

vstupní požadavky

Etiopie

Vzhledem k rostoucímu počtu případů opičích neštovic po celém světě úřady upravily vstupní předpisy. Cestující musí před vstupem do země vyplnit elektronický formulář pro „Osvědčení o registraci opičích neštovic“ (www.addislink.com/monkeypox-registration-for-ethiopia/) a obdrží QR kód, který je nutné předložit při vstupu.

 

zdroj/source – https://crm.de/aktuelles/

Vážení klienti, vakcíny Adacel/Adacel Polio/Boostrix Polio, budou naskladněny v květnu. Vzhledem k velké poptávce došlo k výpadku u výrobce.