Čína: riziko nákazy koronavirem

29. 3. 2020

V souvislosti s šířením koronaviru (2019-nCoV) a přijímáním preventivních opatření ze strany čínských úřadů doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Opatření jsou nadále rozšiřována a mají dopad i na vnitrostátní a mezinárodní leteckou přepravu. V případě, že se v Číně zdržujete a zamýšlíte odcestovat, MZV ČR doporučuje zvážit odcestování ze země v co nejkratší době.

Čínské úřady přistoupily za účelem karantény v souvislosti s nárůstem počtu osob nakažených koronavirem k uzavření či omezení dopravy v následujících městech v provincii Hubei: Wuhan, Ezhou, Xiantao, Zhijiang, Qianjiang, Huanggang, Chibi, Huangshi, Xianning, Enshi, Dangyang, Jingzhou, Jingmen, Xiaogan. Do těchto měst i do ostatních částí této provincie se doporučuje necestovat vůbec. K 27.1.2020 čínské úřady vyhlásily první stupeň ohrožení veřejného zdraví ve všech provinciích a správních oblastech.

V rámci opatření dochází v některých případech k rušení vnitrostátních, ale i mezinárodních letů. Dále vzhledem ke zdravotním kontrolám na letištích (především měření teploty), v jejichž důsledku může v případě zdravotních obtíží dojít k vyloučení cestujícího z přepravy a jeho preventivnímu umístění do karantény, dochází ke zpoždění letů vč. tranzitu přes ČLR.

V případě, že se již nacházíte v Číně, doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti, zvýšené hygieny, nezdržovat se v místech s velkou koncentrací osob, nenavštěvovat tržnice a používat preventivně respirátory, případně ústní roušky.

Žádáme české občany, pokud se nacházejí v provincii Hubei, aby kontaktovali Velvyslanectví ČR v Pekingu, příp. Generální konzulát ČR v Šanghaji, Chengdu či Honkongu.

Výskyt viru  2019-nCoV, resp. jeho rozšíření bylo dosud potvrzeno v Thajsku, Japonsku, Singapuru, Hongkongu, Taiwanu, Jižní Koreji, Vietnamu, Malaysii, Nepálu, Kambodži, USA, Kanadě, Austrálii, Francii a Německu.

 

Informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách

Světové zdravotnické organizace (WHO) www.who.int a https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus

Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): www.ecdc.europa.eu a https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

a  Státního ústavu zdraví: http://www.szu.cz/

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD.

 

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku

Velvyslanectví ČR v Pekingu +86 139 1175 2207

Generální konzulát Šanghaj +86 139 1887 3144

Generální konzulát Chengdu +86 156 8099 8104

Generální konzulát Hongkong +852 915 272 46